Zarządzenie Nr 44/06
Burmistrza Gminy Mosina
z dnia 26 kwietnia 2006r.
w sprawie: wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie niektórych usług komunalnych.
Na podstawie art. 7 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005r. Nr 236, poz.2008) i Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 grudnia 2005r. w sprawie szczegółowego określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia ( Dz. U. z 2006r. Nr 5, poz.33), zarządza się co następuje:
§ 1
Określa się następujące wymagania i obowiązki dla przedsiębiorców ubiegających się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości:
I. Posiadanie finansowego, kadrowego i technicznego potencjału umożliwiającego
zorganizowanie i uruchomienie systemu selektywnej zbiórki odpadów, w terminie
od dnia 13 października 2006r.
II. Dysponowanie nieruchomością na bazę techniczną wyposażoną w :
- miejsca postojowe,
- miejsce do mycia pojazdów i pojemników lub udokumentować prawo do korzystania z urządzeń, których dotyczy to wymaganie , przez przedłożenie stosownej umowy,
- pomieszczenia magazynowe,
- stanowisko do belowania wyposażone w belownicę.
III. Dysponowanie na terenie Gminy Mosina nieruchomością przeznaczoną na punkt do
odbioru odpadów problemowych takich jak: odpady wielkogabarytowe, sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady niebezpieczne (m.in. baterie, świetlówki, opakowania po farbach i lakierach itp.) itp.
Przez dysponowanie nieruchomością należy rozumieć wykazanie tytułu prawnego do nieruchomości wynikającego z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przez okazanie stosownego dokumentu bądź umowy.
Punkt należy wyposażyć w specjalistyczne pojemniki oznaczone logo firmy.
IV. Dysponowanie specjalistycznym sprzętem technicznym, w liczbie i stanie technicznym gwarantującym utrzymanie właściwego standardu sanitarnego, następującego rodzaju:
- pojemnikami do gromadzenia odpadów komunalnych, o różnych pojemnościach
- pojemnikami do selektywnej zbiórki odpadów o pojemności 1,0 - 2,5m 3
w ujednoliconym kolorze: niebieskim na makulaturę, żółtym na plastik, zielonym na szkło kolorowe, białym na szkło białe,
- workami foliowymi do selektywnej zbiórki odpadów dla poszczególnych rodzajów odpadów.
V. Dysponowanie pojazdami specjalistycznymi, których konstrukcja uniemożliwia rozpylanie i rozwiewanie przewożonych odpadów następującego rodzaju:
1. pojazdy bezpylne,
2. pojazdy bramkowe,
3. pojazdy hakowe wyposażone w urządzenie typu HDS,
4. pojazdy ciężarowe.
Pojazdy przed rozpoczęciem działalności należy oznakować nazwą firmy .
Posiadany sprzęt musi zapewniać właściwy standard sanitarny świadczonych usług.
Przez właściwy standard sanitarny należy rozumieć możliwość techniczną i organizacyjną utrzymania stałej częstotliwości opróżniania pojemników i kontenerów na odpady, określonej w przepisach prawa miejscowego.
VI. Posiadanie sprzętu komputerowego i informatycznego pozwalającego na:
1. gromadzenie danych o świadczonych usługach przy użyciu własnego systemu komputerowego, celem przekazywania do Urzędu Miejskiego w Mosinie informacji wynikających z wydanego zezwolenia,
2. prowadzenie ewidencji przekazanych przez usługobiorców selektywnie odpadów, celem obliczenia średniego poziomu selekcji i naliczania zniżki w opłatach.
Dopuszcza się zlecenie zadań wymienionych w punkcie 1 i 2 specjalistycznej firmie, pod warunkiem udokumentowania tego poprzez przedłożenie stosownej umowy.
VII. Posiadanie aktualnego zezwolenia na transport odpadów.
§ 2
Określa się następujące wymagania i obowiązki dla przedsiębiorców ubiegających się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych:
1. Posiadanie homologowanego pojazdu asenizacyjnego spełniającego wymagania zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002r w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych. ( Dz.U.z 2002r. Nr 193, poz. 1617 ).
2. Dysponowanie miejscem dla garażowania pojazdu asenizacyjnego w pomieszczeniach zamkniętych lub na zorganizowanych parkingach samochodowych, wytyczonych zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
§ 3
Określa się wymagania, które powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami:
1. Posiadanie krytego samochodu przystosowanego do bezpiecznego i humanitarnego
transportu zwierząt.
2. Posiadanie specjalistycznego sprzętu do wyłapywania bezdomnych zwierząt:
a) poskramiacz do łapania dużych zwierząt / pręt z linką i lassem /,
b) poskramiacz z siatki do łapania małych zwierząt,
c) specjalne rękawice chroniące przed pogryzieniem.
3. Posiadanie klatek małych, średnich i dużych (o szerokości odpowiednio - 30; 40
i 50 cm i długościach odpowiednio -0,60; 0,80 i 1,0 m), umożliwiające swobodne
przyjęcie przez zwierzę pozycji stojącej lub leżącej. Klatki muszą posiadać podłogi
zapewniające przyczepność kończyn oraz możliwość utrzymania higieny w czasie
transportu.
§ 4
Określa się wymagania, które powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części:
1. Dysponowanie nieruchomością wraz z obiektami i urządzeniami technicznymi do prowadzenia działalności objętej zezwoleniem, a w szczególności:
- klatki dla psów,
- klatki dla kotów,
- pomieszczenia do przeprowadzania kwarantanny,
- chłodnie do przechowywania zwłok zwierzęcych i ich części,
- urządzenie do spalania zwłok zwierzęcych i ich części.
2. Posiadanie pojazdu przystosowanego do przewozu zwierząt.
§ 5
Wykonanie zarządzenia powierza się Kierownikowi Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.
§ 6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i podlega podaniu do publicznej wiadomości w formie elektronicznej na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Mosinie i w formie pisemnej na ogólnodostępnych tablicach informacyjnych oraz w Merkuriuszu Mosińskim".