w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku.
Na podstawie art. 67 ust. 3, w związku z art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) Rada Miejska w Mosinie uchwala, co następuje:
§ 1.
Przyjmuje się zmiany w Statucie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT” w brzmieniu, jak w załączniku do niniejszej uchwały.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy Mosina.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
UZASADNIENIE
Dokonuje się zmian w Statucie Związku, określonych w załączniku do niniejszej uchwały, a których konieczność określiła dotychczasowa działalność Związku. Zakres zmian wynika z propozycji zgłaszanych w trakcie obrad Zgromadzenia na dotychczasowych posiedzeniach oraz propozycji gmin – uczestników Związku. Na podstawie art. 67 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, zmiana Statutu Związku następuje w trybie przewidzianym dla jego ustanowienia. Wobec powyższego dla ważności zmian w Statucie Związku, koniecznym jest podjęcie przez rady gmin uczestników Związku uchwał o zmianie Statutu.
Załącznik do uchwały nr LVI/431/06 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 30 marca 2006 r.
Zmiany w Statucie Związku Międzygminnego
„Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT”
„§ 10.
1. W skład Zgromadzenia wchodzą Wójtowie i Burmistrzowie gmin będących Uczestnikami Związku.
2. W skład Zgromadzenia mogą wchodzić Zastępcy Wójta lub Zastępcy Burmistrza, desygnowani do reprezentowania gminy w Zgromadzeniu w trybie art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz.1591 ze zm.).
3. Kadencja organów Związku upływa wraz z upływem kadencji Wójta, Burmistrza. Przedstawiciele Uczestników pełnią swoje funkcje w organach Związku do czasu wyboru na ich miejsce innych osób i do czasu wyboru nowego Zarządu.
4. Wystąpienie oraz wykluczenie uczestnika ze Związku skutkuje równocześnie pozbawieniem jego przedstawicieli członkostwa w organach Związku.”
„§ 12.
Do kompetencji Zgromadzenia należy:
1) ustalenie programów realizacji zadań Związku,
2) uchwalenie rocznego planu finansowego Związku, rozpatrywanie sprawozdań z wykonania planu finansowego za rok poprzedni i podejmowanie uchwał w przedmiocie udzielania lub nieudzielania zarządowi absolutorium z tego tytułu,
3) zaciąganie długoterminowych pożyczek i kredytów,
4) ustalenie maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych, zaciąganych przez Zarząd Związku w roku budżetowym,
5) przyjmowanie sprawozdań z działalności Zarządu Związku,
6) decydowanie w sprawach tworzenia, przekształcenia i likwidacji jednostek organizacyjnych Związku oraz tworzenia spółek prawa handlowego, wnoszenia i wycofywania z nich udziałów, a także zbywania akcji,
7) nadawanie statutów i regulaminów organizacyjnych jednostkom organizacyjnym Związku,
8) uchwalanie regulaminu pracy Zarządu i regulaminu Biura Związku,
9) realizowanie w ramach Związku kompetencji rady gminy w odniesieniu do zadań zleconych Związkowi,
10) podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia i wykluczenia ze Związku,
11) wybieranie i odwoływanie Zarządu Związku,
12) ustalanie wynagrodzeń lub diet z tytułu pracy w Zarządzie Związku członków Zarządu Związku,
13) uchwalanie projektu zmian w Statucie Związku,
14) podejmowanie uchwał w sprawie likwidacji Związku oraz podziału jego mienia na skutek likwidacji,
15) ustanowienie w innych sprawach wniesionych pod obrady przez Zarząd Związku,
16) ustalenie zakresu i trybu podejmowania przez Zarząd decyzji w sprawach majątkowych Związku,
17) ustalanie zasad wpłaty i wysokości składek członkowskich,
18) ustalanie zasad wpłaty, wysokości oraz terminów wnoszenia środków ponoszonych na inne koszty działalności Związku, w tym składki inwestycyjnej,
19) kontrolowanie działalności Zarządu oraz jednostek organizacyjnych i podmiotów wymienionych w § 7 ust. 1,
20) wybieranie i odwoływanie członków Komisji Rewizyjnej oraz ustalanie regulaminu jej działania,
21) ustalanie zasad reprezentacji Związku w Spółkach prawa handlowego utworzonych przez Związek, lub do których Związek przystąpi.”
„§ 15.
1. Zgromadzenie odbywa posiedzenia nie rzadziej niż raz na kwartał.
2. Zgromadzenie zwołuje się najpóźniej na 7 dni przed terminem obrad drogą elektroniczną z potwierdzeniem odbioru lub faxem.
3. W zawiadomieniu o zwołaniu posiedzenia Zgromadzenia należy podać dzień, godzinę i miejsce Zgromadzenia oraz porządek obrad, wraz z projektami uchwał i protokołem z poprzedniego Zgromadzenia.
4. Posiedzenia Zgromadzenia są protokołowane, protokół powinien być odczytany i przyjęty na następnym posiedzeniu.”
„§ 16.
1. Zgromadzenie kontroluje działalność Zarządu oraz jednostek i podmiotów, o których mowa w §7.
2. Zgromadzenie wybiera i odwołuje członków Komisji Rewizyjnej w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowego składu Zgromadzenia.”
„§ 18.
1. Zarząd składa się z 5 członków. W skład Zarządu wchodzą Przewodniczący, Zastępca i 3 członków.
2. Członków Zarządu wybiera i odwołuje Zgromadzenie ze swego grona w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowego składu Zgromadzenia. Dopuszczalny jest wybór członka Zarządu spoza członków Zgromadzenia w liczbie 1.
3. Zarząd wykonuje zadania przy pomocy Biura Związku.
4. Organizację i funkcjonowanie Biura Związku określa regulamin organizacyjny biura.
5. Czynności ze stosunku pracy wobec pracowników Biura Związku wykonuje w imieniu Związku Przewodniczący Zarządu.
6. Biurem Związku kieruje Dyrektor Biura Związku.”
„§ 28.
1. Każdemu z uczestników Związku zapewnia się obsługę potrzeb jego mieszkańców na równych zasadach, z uwzględnieniem udziału uczestników Związku w kosztach wspólnej działalności Związku, według zasad określonych w Statucie.
2. Uczestnicy Związku ponoszą koszty działalności Związku, w formie składki członkowskiej proporcjonalnie do liczby mieszkańców, ustalonej na dzień 30 czerwca roku poprzedzającego dany rok budżetowy, w następujących terminach:
- do dnia 15 stycznia danego roku – w wysokości ¼ składki
- do dnia 31 marca danego roku – pozostała część, tj. ¾ składki.
3. Zasada określona w ust. 2 ma zastosowanie do udziału uczestnika Związku w zyskach Związku.
4. Jeżeli własne dochody Związku oraz świadczenie uczestników Związku (składki członkowskie) nie wystarczą na pokrycie strat, straty rozkłada się na uczestników Związku odpowiednio według zasady określonej w ust. 2.
5. Wysokość środków ponoszonych przez uczestników Związku na pozostałe, poza określonymi w ust. 2, koszty działalności Związku (w tym składki inwestycyjnej) oraz terminy ich wnoszenia z uwzględnieniem zasady określonej w ust. 2 – ustala Zgromadzenie Związku, w przypadku zaistnienia takiej konieczności.”