w sprawie zamiaru założenia Szkoły Podstawowej oraz utworzenia Zespołu Szkół w Rogalinie.
Na podstawie art. 58 i 62 ust. 1, 3 oraz ust. 5 b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), Rada Miejskaw Mosinie uchwala, co następuje:
§ 1.
Z dniem 1 września 2011 r. zamierza się założyć Szkołę Podstawową w Rogalinie.
§ 2.
1. Z dniem 1 września 2011 r. zamierza się utworzyć Zespół Szkół w Rogalinie, zwany dalej Zespołem.
2. W skład Zespołu wejdą:
1) Gimnazjum w Rogalinie,
2) Szkoła Podstawowa w Rogalinie, o której mowa w § 1.
§ 3.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy Mosina.
§ 4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
UZASADNIENIE
Zespół Szkół w Rogalinie ma powstać z istniejącego Gimnazjum w Rogaliniei z założonej, z dniem 1 września 2011 roku, Szkoły Podstawowej w Rogalinie. Zespół przejmie część uczniów, którzy do 31 sierpnia 2011 roku będą uczniami Szkoły Podstawowejim. Adama Wodziczki w Rogalinku, są to dzieci zamieszkałe we wsiach Rogalin, Radzewice, Mieczewo, Świątniki. Zamiar założenia szkoły podstawowej i utworzenia zespołu szkół w Rogalinie jest odpowiedzią na wnioski: sołectw Rogalina, Mieczewa, Radzewic, Świątnik, mieszkańców Rogalina, Mieczewa, Świątniki, Radzewic, Rady Rodziców Gimnazjum w Rogalinie, Rady Pedagogicznej Gimnazjum w Rogalinie, Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Mosinie, efektem jej pracy i pracy referatu oświaty Urzędu Miejskiego w Mosinie. Według wnioskodawców, powstanie zespołu stworzy możliwość monitorowania rozwoju ucznia przez okres 10 lat w jednym miejscu, przez tę samą kadrę pedagogiczną. Według społeczności, które występowały z wnioskiem o zmianę struktury szkolnictwa we wsi Rogalin, zmiana spowoduje integrację społeczności lokalnej, co powinno wpłynąć na poprawę jakości pracy szkoły. Aktualnie w budynku Gimnazjumw Rogalinie uczy się 78 uczniów. Utworzenie zespołu szkół oznacza, że zwiększy się liczba uczniów, tym samym obniżą się koszty utrzymania szkoły w stosunku do stanu obecnego (w przeliczeniu na jednego ucznia).
W budynku szkoły w Rogalinie jest 6 izb lekcyjnych, sala komputerowa – 24 stanowiska komputerowe, świetlica szkolna – wyposażona w sprzęt DVD, telewizor, biblioteka szkolnai biblioteczne centrum multimedialne – 4 stanowiska komputerowe. Bazę sportową stanowi salka gimnastyczna, wielofunkcyjne boisko z nawierzchnią poliuretanową i plac zabaw.
W momencie założenia szkoły podstawowej należy: przystosować zaplecze sanitarne, przygotować szatnię, wyposażyć przynajmniej 3 sale lekcyjne, zakupić pomoce dydaktyczne (w tym zbiory biblioteczne) dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej.
Utworzenie zespołu szkół zmieni dowozy dzieci do szkoły. Aktualnie do Rogalina dowożona jest młodzież z Rogalinka, Sasinowa, Mieczewa, Radzewic i Świątnik. Po zmianach dowożone będą dzieci i młodzież z Radzewic, Świątnik i Mieczewa. Szkoła będzie jednak pracowała na dwie zmiany, ze względu na liczbę sal lekcyjnych (6) i liczbę oddziałów (10).
Nauczyciele uczący aktualnie w Gimnazjum w Rogalinie mają pełne kwalifikacje do nauczania w klasach IV–VI szkoły podstawowej. Celowym jest, aby wykorzystać zaplecze kadrowe Szkoły Podstawowej w Rogalinku, co jednak nie da pewności zatrudnienia nauczycieli na pełnych etatach z wybranych przedmiotów.
W myśl art. 62 ust. 5 b ustawy o systemie oświaty, połączenie szkoły podstawowejz gimnazjum wymaga pozytywnej opinii kuratora oświaty. W związku z tym zasadne jest podjęcie uchwały intencyjnej w przedmiotowej sprawie przez Radę Miejską w Mosinie.