Do zadań Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa należy w szczególności:
Współdziałanie z instytucjami zajmującymi się rolnictwem.
Ochrona powietrza i klimatu, w tym tworzenie warunków dla ograniczenia emisji do powietrza. Współpraca z organami ochrony środowiska oraz instytucjami zewnętrznymi w tym zakresie.
Organizacja, nadzór i kontrola terenów zieleni na terenie Gminy.
Projektowanie terenów zieleni i uzgadnianie prac oraz realizację inwestycji w zakresie terenów zieleni.
Planowanie i kompleksowy nadzór nad rozwojem zieleni oraz opiniowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dokumentacji projektowych dot. inwestycji gminnych.
Współpraca z jednostkami organizacyjnymi Lasów Państwowych.
Prowadzenie postępowań w zakresie wyłączenia z produkcji gruntów leśnych.
Przygotowywanie zezwoleń na usunięcie drzew/krzewów, opiniowanie wniosków w tych sprawach oraz procedowanie zgłoszeń zamiaru usunięcia drzew.
Współdziałanie i realizacja zadań Gminy wynikających z zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a w szczególności:
Wydawanie zezwoleń na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie:
opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
ochrony przed bezdomnymi zwierzętami,
prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.
prowadzenie ewidencji zbiorników bezodpływowych na ścieki oraz współudział ze Strażą Miejską w zakresie kontroli częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych na ścieki - do wykorzystania przy opracowywaniu planu rozwoju sieci kanalizacyjnej;
prowadzenie ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków oraz współudział ze Strażą Miejską w zakresie kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych - do wykorzystania przy opracowywaniu planu rozwoju sieci kanalizacyjnej;
współudział z Referatem Podatków i Opłat w przygotowywaniu propozycji górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi wykonywane przez zakład będący miejską jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych;
realizacja zadań związanych z przejęciem, w trybie wykonania zastępczego, obowiązków utrzymania czystości przez właścicieli nieruchomości w przypadku, gdy właściciele nieruchomości nie udokumentują częstotliwości i sposobu korzystania z usług realizowanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Prowadzenie postępowań w zakresie naruszenia stosunków wodnych ze szkodą dla gruntów sąsiednich.
Prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia oraz współdziałanie w ramach postępowań prowadzonych przez inne organy.
Prowadzenie wykazu danych o dokumentach zawierających informację o środowisku oraz udostępnianie ich obywatelom.
Prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska.
Współudział w przygotowaniu i prowadzeniu postępowań o udzielenie zamówień publicznych w zakresie właściwości Referatu.
Przyjmowanie i przekazywanie informacji właściwym służbom o zachorowaniu zwierząt na chorobę zakaźną.
Prowadzenie spraw z zakresu łowiectwa i ochrony zwierzyny łownej.
Nadzór nad funkcjonowaniem miejsca czasowego pobytu zwierząt oraz zapewnienie odłowu zwierząt bezdomnych.
Utrzymywanie estetyki na terenie Gminy w zakresie właściwości Referatu.
Opracowywanie strategii, planów, programów i regulaminów, za które Gmina jest odpowiedzialna, w zakresie działalności Referatu.
Wprowadzanie i aktualizacja danych w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody w zakresie form ochrony ustanowionych przez Radę Gminy.
Tworzenie regulacji dotyczących wykonywania prac związanych z utrzymaniem porządku i czystości na terenie Gminy.
Prowadzenie gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym zapewnienie osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.
Organizacja i współpraca w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców.
Podejmowanie działań w celu objęcia wszystkich właścicieli nieruchomości na terenie Gminy, zobowiązanych do wnoszenia opłat, systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.
Nadzór nad przedsiębiorstwem, które jest odbiorcą odpadów komunalnych od nieruchomości objętych systemem, w zakresie:
spełniania wymagań określonych w obowiązujących przepisach;
terminowości wywiązywania się z przyjętego harmonogramu odbioru odpadów komunalnych;
oceny jakości realizacji zleconej usługi odbioru, transportu, zbierania odpadów komunalnych;
rozliczania za zrealizowaną usługę, odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od mieszkańców.
Tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców Gminy, w tym wskazanie miejsc, w których mogą być prowadzone zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych.
Dokonywanie corocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi, w celu weryfikacji możliwości technicznych i organizacyjnych Gminy w zakresie gospodarki odpadami.
Opracowywanie projektów uchwał, regulaminów z zakresu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w sprawie:
ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych, oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
określenia terminów, częstotliwości i trybu uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanych przez właściciela nieruchomości,
organizacji odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy Gminy,
podejmowania decyzji o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne i organizacja odbierania tych odpadów
określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właściciela nieruchomości i zagospodarowanie tych odpadów,
określenia rodzajów dodatkowych usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właściciela nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów oraz wysokości cen za te usługi.
Współpraca z organami administracji publicznej, organami ochrony środowiska.
Prowadzenie wymaganych ewidencji i rejestrów w zakresie właściwości referatu.
Przygotowywanie opinii dotyczących zezwoleń na wytwarzanie, usuwanie, wykorzystywanie i unieszkodliwianie odpadów.
Wykonywanie zadań wspólnych realizowanych przez komórki organizacyjne i samodzielne stanowiska pracy, zgodnie z regulaminem organizacyjnym Urzędu.
Przyjmowanie i weryfikacja składanych przez przedsiębiorców sprawozdań oraz sporządzanie do Marszałka Województwa i Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska rocznego sprawozdania z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Uczestnictwo w przeprowadzeniu spisu rolnego.
Opiniowanie decyzji starosty w sprawach rekultywacji.
Współdziałanie i realizacja zadań własnych Gminy w zakresie wynikającym z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków tj.:
nadzór nad przedsiębiorstwami posiadającymi zezwolenia Burmistrza na świadczenie usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w zakresie realizacji obowiązku regularnego informowania mieszkańców o jakości wody przeznaczonej do spożycia;
przygotowanie na zasadach określonych w ustawie, zezwolenia w drodze decyzji na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Współdziałanie i realizacja zadań Gminy wynikających z zapisów ustawy prawo ochrony środowiska, tj.:
analiza kosztów i prowadzenie opłat za szczególne korzystanie ze środowiska w zakresie prowadzenia ścieków deszczowych do wód i do ziemi;
prowadzenie i aktualizowanie ewidencji zawierającej informację o wielkości, rodzaju i sposobie zagospodarowania terenu, z którego odprowadzane są ścieki deszczowe. [Ewidencja i naliczanie opłat (dane przekazuje Referat Planowania Przestrzennego i Budownictwa - osobny punkt]
Prowadzenie sprawozdawczości w zakresie właściwości Referatu.
Kontrola obowiązków wykonania ustawy przez zobowiązane podmioty wraz z nakładaniem kar.
Prowadzenie pozostałych spraw z zakresu ochrony środowiska, ochrony przyrody, gospodarki wodnej i gospodarki odpadami.
Naliczanie opłat za usługi wodne za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.
Naliczanie opłat za usługi wodne za odprowadzanie do wód - wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast.
Współdziałanie i realizacja zadań własnych Gminy w zakresie wynikającym z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków tj.:
nadzór nad przedsiębiorstwami posiadającymi zezwolenia Burmistrza na świadczenie usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w zakresie realizacji obowiązku regularnego informowania mieszkańców o jakości wody przeznaczonej do spożycia;
przygotowanie na zasadach określonych w ustawie, zezwolenia w drodze decyzji na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Naliczanie opłat za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
Sprawozdawczość, współpraca przy planowaniu i aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Prowadzenie spraw w zakresie wydawania decyzji nakazujących wykonanie obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej.